Відповідно до частини другою статті 3 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (далі – Закон) не можуть бути об’єктами оренди гідротехнічні споруди крім:
- гідротехнічних споруд, що передаються в оренду у порядку, визначеному частиною першою статті 15 цього Закону, орендарю земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об’єктом;
- гідротехнічних споруд, які можуть бути передані в оренду відповідно до законів України «Про морські порти», «Про внутрішній водний транспорт»;
- гідротехнічних споруд рибогосподарських технологічних водойм та гідротехнічних споруд для цілей аквакультури.
Відповідно до частини шостої статті 2 Закону галузеві особливості оренди державного та комунального майна можуть встановлюватися виключно законами.
Законом України від 21.03.2023 № 2989-IX (далі – Закон № 2989) доповнено перелік осіб, які мають право на отримання державного майна без проведення аукціону орендарями земельних ділянок в комплексі з розташованими на них водними об’єктами – щодо оренди гідротехнічних споруд, які можуть бути передані в оренду.
Крім того, Законом № 2989 доповнено Закон України «Про аквакультуру» статтями 141 та 142, якими встановлено особливості надання у користування на умовах оренди гідротехнічних споруд для цілей аквакультури та рибогосподарської технологічної водойми відповідно.
Відповідно до положень статей 141 та 142 Закону України «Про аквакультуру» Фонд не виступає орендодавцем гідротехнічних споруд, що передаються в оренду у порядку, визначеному частиною першою статті 15 цього Закону, орендарю земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об’єктом.
Водночас, Фонд продовжує виступати орендодавцем гідротехнічних споруд, які можуть бути передані в оренду відповідно до законів України «Про морські порти», «Про внутрішній водний транспорт».
Відповідно до статті 23 Закону України «Про морські порти» гідротехнічні споруди не підлягають передачі в оренду, оскільки є стратегічними об’єктами портової інфраструктури. Виключення становлять причали, пірси, берегоукріплювальні, берегозахисні споруди та інші види причальних споруд.
Частиною четвертою статті 19 Закону України «Про внутрішній водний транспорт» встановлено, що причальні споруди державної форми власності можуть бути об’єктами оренди відповідно до закону. Обов’язковою умовою договору оренди причальних споруд державної форми власності є використання їх орендарем за призначенням.
Отже, передача в оренду гідротехнічних споруд, які можуть бути передані в оренду відповідно до законів України «Про морські порти», «Про внутрішній водний транспорт» здійснюється відповідно до Закону.
Щодо передачі Фондом в оренду гідротехнічних споруд рибогосподарських технологічних водойм та гідротехнічних споруд для цілей аквакультури повідомляємо наступне.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про аквакультуру» гідротехнічними спорудами для цілей аквакультури – є об’єкти нерухомого майна державної власності, що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами, а також для запобігання шкідливій дії вод та розташовані на водних об’єктах, наданих у користування на умовах оренди для цілей аквакультури.
Отже, гідротехнічні споруди для цілей аквакультури за визначенням набувають свої ознаки у разі розташування на водному об’єкті, наданому у користування на умовах оренди для цілей аквакультури, тому передаються в оренду виключно без проведення аукціону орендарям земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об’єктом відповідно до статті 141 Закону України «Про аквакультуру».
Водночас, гідротехнічні споруди рибогосподарських технологічних водойм – це об’єкти нерухомого майна державної власності, що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами, а також для запобігання шкідливій дії вод та можуть бути передані Фондом в оренду шляхом проведенням аукціону.