Сьогодні Чорнобильська зона відчуження — місце верховенства природи і пам’ятка техногенної катастрофи світового масштабу. Здавалося б, покинута територія цілком відрізана від цивілізації, але тут продовжують працювати близько 3 тисяч працівників. Зокрема, туристистичний інтерес до Чорнобильської зони з кожним роком тільки зростає.
Масштабну популярність по всьому світу зона відчуження отримала після виходу гри “S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl” та серіалу від HBO “Чорнобиль”. Екскурсійні тури в Чорнобиль наповнились іноземними та українськими туристами й митцями, які звернули свої погляди на застарілі пострадянські покинуті місця.
Для туристів, зона відчуження — це нагода побачити як природа відновлюється після масштабних людських помилок, а для підприємців — шанс вигідно розпочати бізнес та зробити власний внесок у відродження Чорнобильської зони. Таку можливість створює прозора оренда, яка сприяє створенню нових робочих місць та сприяє збільшенню надходжень до місцевих бюджетів. Сьогодні ми розкажемо, як завдяки оренді держмайна може реалізовуватися туристичний потенціал зони відчуження.
Власники Готелю “Полісся” – герої сьогоднішньої історії успіху – побудували прибутковий бізнес навколо подорожей в зону відчуження. Під час турів до Чорнобильської зони туристи можуть зупинитись на декілька ночей в готелі – адміністративному центрі зони за 30 км від ЧАЕС.
(м. Чорнобиль)
Про туризм і готельний бізнес в Чорнобильській зоні відчуження, який отримує розвиток завдяки прозорій оренді, розкажуть власники місцевого готелю в нашому інтерв’ю.
Розкажіть, будь ласка, детальніше про ваш хостел.
Наш готель знаходиться в місті Чорнобилі. Це чотирьохповерховий будинок з двома під’їздами. Раніше в ньому функціонував гуртожиток для працівників однієї французької компанії, що працювали в зоні відчуження. Вона ж для них же і реконструювала приміщення, а вже після неї ми почали орендувати об’єкт.
Щодо процедури аукціону, чи все було зрозуміло? Чи виникали проблеми?
Процедура була доступною, нам допомагали в цьому юристи. А ми вже безпосередньо зосередились на господарських питаннях.
Чи був у Вас бізнес-план щодо об’єкта?
У нас був бізнес-план і з ним ми вирішили взяти участь в торгах. Все почалось з того, що ми дізналися про чималу кількість людей, що відвідала Чорнобиль цьому сприяв вихід серіалу “Чорнобиль” і ми зрозуміли,що місто стало популярним. Тоді прийшла ідея створити тут готельний бізнес і що це може бути перспективним рішенням.
Як давно Ви орендуєте об’єкт?
З 2019 року, а з липня 2020 року вже активно працюємо.
Чи довелося покращувати умови на об’єкті? Чи плануєте ще проводити ремонтні роботи?
Чесно кажучи, поки відповідати стандартам, що в Європі, дуже складно. Ми вже повністю зробили поточний ремонт всередині, замінили старе на нове. Прагнемо відповідати європейським стандартам, але щоб досягти рівня Європи нам ще необхідно виконати багато роботи. В планах покращити якість послуг, а для цього плануємо утеплити приміщення і оновити систему опалення – зробити її індивідуальною. Ми звісно хочемо покращувати бізнес, як і будь-яка людина хоче покращувати себе і свою справу. Для себе і наших відвідувачів хочеться створити якнайкращі умови.
Відвідування зони відчуження є унікальним видом туризму. В чому специфіка ведення готельного бізнесу в Чорнобилі? Які є особливості?
Для роботи нашого готелю в зоні відчуження у нас є спецдозвіл. І ми, і наші співробітники, вільно можемо потрапляти для виконання своєї роботи в місто. З особливостей також є те, що зараз Чорнобиль має всі можливості та умови для реалізації свого туристичного потенціалу, а ми, звичайно, прагнемо їх використати. Взагалі місто зацікавлює своєю неформальністю, з якою ми теж зіштовхуємося, як і туристи. Разом з відвідувачами також пізнаємо багато нового. І разом з тим, спілкування з різними народами – це не тільки чудовий досвід для нас, а ще і цікаві знайомства. Особливо приємним в нашій роботі є те, що наші українські гіди, що заселяються в нашому готелі, добре знають свою справу та українську культуру і це надзвичайно тішить, адже вони також намагаються представити і Україну в гарному світлі.
Наразі скільки у вас працює працівників?
Наразі в нас працює 6 осіб.
В якому режимі працюють Ваші співробітники?
Взагалі в місті різні варіанти для організації праці. Безпосередньо нам і нашим працівникам зручніше працювати за вахтовим методом. Це пов’язано з тим, що вони проживають в іншій області і їм незручно кожного дня добиратись на роботу.
Хто є Вашими клієнтами?
Українці в основному їдуть в одноденний тур, тому ми більше розраховуємо на іноземців. Оскільки саме вони частіше залишаються на ночівлю.
За Вашими спостереженнями, в який сезон більше відвідувачів, а в який менше?
Період весна і осінь – це якраз сезон, а взимку – затишшя.
Восени, особливо наприкінці жовтня та в листопаді, зона відчуження виглядає безлюдною та покинутою через погодні умови.
Натомість навесні природа оживає: дерева стають зеленими і листя починає рости. Рослинність окутує будинки та вулиці. В цей час можна наочно побачити, що відбувається з цивілізованим світом, якщо його покинути на роки.
На жаль, епідемія COVID-19 та карантинні умови негативно позначилась на сфері туризму. Розкажіть, будь ласка, як це вплинуло на ваш бізнес і як ви з цим справляєтесь.
Ковід-ситуація суттєво вплинула на наш бізнес, але ми налаштовані позитивно. Вважаємо, що це можна перечекати і вже в 2023 році все буде добре. З огляду на те, що наші клієнти – це здебільшого іноземці, то у зв’язку з цим виникли проблеми з відвідуванням: їх не пускають, чи вони побоюються тощо. Саме тому у нас була складна ситуація і минулого року ми були зачинені поки адаптувалися. Проте всеодно ми налаштовані оптимістичн і розраховуємо на покращення ситуації з Covid-19.
Чи плануєте Ви ще брати участь в аукціонах? Можливо це потрібно для розширення вашого бізнесу
Поки таких намірів немає, але все може бути. Для початку ми б хотіли привести до ладу наш вже орендований об’єкт, а потім братись за інше. Проте обов’язково і надалі будемо слідкувати за пропозиціями.
Нещодавно Фонд державного майна почав виставляти об’єкти на аукціони з зони відчуження. Як Ви до цього ставитесь? Чи передбачаєте конкуренцію?
Це було б дуже добре, якби була конкуренція і завдяки цьому розвивалися інші галузі. Оскільки ми вже працюємо в зоні відчуження, можемо сказати, що дуже не вистачає місць для харчування людей. А конкуренція – це завжди добре. Вона мотивує нас не сповільнювати темпи і розвиватись.
Як Ви думаєте, які можна очікувати зміни в Чорнобильській зоні відчуження?
Це та частина нашої історії, якою цікавляться інші народи і будуть приїжджати сюди в туристичних цілях. Зараз реалізується ціла програма, що спрямована на відродження зони відчуження, а це буде сприяти розвитку цієї місцевості. Звичайно, це потребує багато вкладень, але всі ми разом внесемо щось в її процвітання.
Сьогодні кожен може пересвідчитись, що навіть у Чорнобильській зоні відчуження є перспективні та інвестиційно привабливі об’єкти нерухомості. І кожний може долучитися до відродження Чорнобильської зони.
Команда Фонду державного майна України вдячна готелю “Полісся” за розмову та бажає подальших успіхів у бізнесі. Він є чудовим прикладом як прозора оренда може стати надійною основою для реалізації цікавих бізнес-планів.
Також ми запрошуємо всіх брати участь у прозорій оренді, адже це зручний та вигідний механізм інвестицій у власну справу!
Фонд держмайна підготував спеціальну інструкцію, яка дозволяє ознайомитись з правилами участі в орендних онлайн-аукціонах, переглянути яку можна тут.
А щоб бути завжди в курсі найцікавіших та найвигідніших аукціонів – підписуйтесь на наш телеграм канал Оренда в Україні.
Також кожен може підписатися на спеціальну розсилку і щотижня отримувати актуальну інформацію про вже оголошені аукціони на електронну пошту. Підписатися – http://bit.ly/3jjSDQA.